Koulutuksen tavoitteena on avata leanin arvoja, johtamista, periaatteita, menetelmiä ja työkaluja sekä jatkuvaa parantamista. Opit konkreettisesti oivalluttavien harjoitusten kautta, kuinka leanin avulla kasvatetaan asiakasarvoa, parannetaan tuottavuutta ja mitkä tekijät vaikuttavat myönteisesti työntekijöiden työtyytyväisyyteen ja työhyvinvointiin. Saat näkemyksen siitä, mistä lean-ajattelussa on isosti kysymys ja mitkä ovat askelmerkit onnistuneeseen muutokseen kohti jatkuvan parantamisen kulttuuria.
Kenelle
Koulutus on tarkoitettu autoalalla toimivien yritysten toimitusjohtajille, johtajille, päälliköille ja esimiehille.
Asiakaspalautetta aikaisemmasta Autoalan lean workshop:sta
TORSTAINA 3.6.2021 klo 8.30–16.00
Johdatus LEAN-filosofiaan
Leanin taustaa
Lean pähkinänkuoressa konkreettisten harjoitusten oivalluttamana
Virtausharjoitus
Leanin periaatteet ja toiminnan haittatekijät
Jatkuva virtaus ja laadun tekeminen
Kolme haittatekijää
Työkuorman tasaaminen
Layout
Leanin menetelmiä ja työkaluja
Prosessi ja prosessikävely
Arvovirtakuvaus (VSM)
5 S ja 5 S harjoitus
Leanin menetelmiä ja työkaluja
Päivittäisjohtaminen ja visualisointi
Kanban
Systemaattinen ongelmanratkaisu
Visualisointiharjoitus
PERJANTAI 4.6.2021 klo 8.30–16.00
Simulaatiopeli
Simulaatiopelissä tuotetaan toimivia tuotteita jälleenmyyjille ja edelleen asiakkaille sekä oivalletaan Leanin nerokkuus tuottavuuden ja työhyvinvoinnin parantamisessa. Harjoituksessa tulevat esille Leanin arvot, periaatteet, keskeiset menetelmät ja Lean-johtaminen
Lean-johtaminen ja kulttuuri
Lean-arvot
Leanin johtamisjärjestelmä
Lean-kulttuuri ja johtaminen
Jatkuva parantaminen ja tiimityö
Kaizen
Jatkuvan parantamisen konkreettinen jalkauttaminen organisaatioon
Tiimityö ja tiimityöharjoitus
Hinta
Jäsenhinta 590 €, ei-jäsenet 690 €. Hintoihin lisätään alv 24% automaattisesti verkkokaupan kassalla.
Ilmoittautuminen
Ilmoittaudu 15.5.2021 mennessä. Osta koulutus verkkokaupasta.
Koulutukseen otetaan mukaan enintään 10 henkilöä.
Kouluttajana
Heikki Pöri, CEO, Coach, Lean Culture Oy:n perustajalla ja valmentajalla Heikki Pörillä on yli 27 vuoden kokemus toiminnasta Toyotan parissa. Hän on saanut lean-oppinsa ja ja kokemuksensa lukuisissa Toyotan koulutusohjelmissa ja käytännön operatiivisessa työssä.